Sikerült teljesítenem a magamnak kitűzött célt és kész lettem a Mist kendő kötésével a naptári nyár alatt!
Ennyire még sosem éreztem sajátomnak egy darabot, mint most. A fonalak fénye, a színeik, a puhaság, a minta, a méret, igen, ez most túlzásnak tűnhet, de valóban minden nagyon én vagyok!
A yak-silk egyertelműen vonza a tekintetet, a Cygnus motringban talán nem mutatja meg ennyire a szépséget, de a képek magukért beszélnek. A növényi festett fonalak levesznek a lábamról, mert nem csak a színük természetközeli, hanem a nagy plusz, hogy nem kell extra feladatként váltogatni és figyelni a fonalakat, mert nem kell félni a poolingtól.(1)
Ha már növényi festés, tudtátok, hogy a textilipar egyik legszennyezőbb folyamata a festés? Csak egy apró szösszenetként hoztam, de nagyon elgondolkodtató mennyi felesleges dolgot használunk a mindennapokban.
A mintával volt néhány nehézségem, de sikerült mindent megugranom, ilyen nekem az 1/2LC (2) ami valamiért nem akart kézre állni és a picot bind off (3), ami - elnézést azoktól, akik imádják-, olyan mint a hátramenet.
Nagyon lassúnak éreztem a leláncolást, viszont egyik pillanatról a másikra azt vettem észre már kész is vagyok és a látvány kárpótolt a bosszúságért. Nem használtam korábban, de a jövőben egészen biztos fogom még, mert nagyon látványos és nem bonyolult, csak épp lassú folyamat.
A fő színnel, merinó-selyem fonalból (Cygnus) készült rész már blokkolás előtt is gyönyörű volt, viszont a csipke (yak-silk) részre azért bőven ráfért a blokkolás, amivel nem árt vigyázni, mert szépen nyúlik a fonal és könnyen túl lehet húzni. Ez a tulajdonsága viszont nagyon jól jöhet, ha kicsit kisebb lett a kész darabunk, mint amekkorát szerettünk volna.
A kendő lágyesésű, nem pokróc vastag, viszont nagyon puha és meleg viselet, amit nyugodtan nevezhetünk akár ékszernek is.
Fonalam maradt még ki, így tervezek egy kis extrát, hogy megmutassam másként is őket, teljesen más felhasználási módon.
********
(1) A pooling kifejezés arra utal, amikor egy kézzel festett fonal színei egy nagy színfolttá folynak össze kötés közben. Ezt az okozza, hogy a kötés során “egymásrarakódva”, ugyanazokban a szemoszlopokban ismétlődnek a motringon belüli színek. A poolingot a legtöbb kötő inkább elkerülni próbálja, ahogy Niki is írja, erre a legegyszerűbb módszer két motring váltogatása kötés közben. De van, amikor kifejezetten terveznek a színfoltokkal, a planned pooling például horgolásnál népszerű, de kötős projekteknél is előfordul. A legtöbb fonalunkat, így a Niki által használt Cygnust is olyan technikával festettük, amelynél kicsi színfoltokat hozunk létre úgy, hogy a fonalra szórjuk közvetlenül a festőnövényeket - ez minimalizálja a színek összefolyásának valószínűségét. De mi is szoktunk néha festőlevet főzni, amelyet a fonalakra öntve előfordulhat pooling, figyeljetek!
(2) Az 1/2 LC (1 over 2 left cable) egy három szemes csavart mintaegység, ahol az egymást keresztező oszlopokban az egyik oldalon egy szem és a másik oldalon két szem van. A jobb oldalról egy szem megy át a két szemből álló oszlop felett, így egy felfelé és balra dőlő csavarás jön létre.
(3) A pikós leláncolás, avagy picot bindoff kis bogyókhoz vagy fodorhoz hasonló szegélyt jelent. Legtöbbször két szemet felszedve, négyet leláncolva kötjük, de rengeteg verziója van.