Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Ruhajavítás, stoppolás alapok 3. - varrt anyag stoppolása

Ruhajavítás, stoppolás alapok 3. - varrt anyag stoppolása

A varrt anyagok javításánál szintén fontos megvizsgálnunk a lyuk körüli anyagot és akkorára tervezni a foltot, hogy az teljesen lefedje nemcsak a lyukat, hanem a körülötte meggyengült anyagrészt is. Az elvékonyodott anyaghoz rögzítve a cérna mellett könnyen elenged újból az anyag.  A megfelelő anyagválasztásról az első részből tájékozódhattok. Alapvetően három fő technikát különböztethetünk meg: 

1 - A lyukra textil darabból foltot teszünk és rávarrjuk. Itt fontos, hogy sűrűbb öltésekkel dolgozzunk az anyagszéleken, hogy ne foszoljon a folt, jó ötlet cikkcakk ollóval körbevágni a foltanyagot, ez is csökkenti a foszlást. 

2 - A lyuk alá tesszük a textildarabot, amit aztán rávarrunk. Ennél a módszernél nem a foltanyag szélével, hanem a lyuk széleivel kell törődnünk. Érdemes letisztázni egy ollóval és végül beszegni a lyuk szélén az anyagot. 

3 - A lyukat hímzéssel fedjük be. Sok, apró molyrágta lyuknál például a legegyszerűbb módszer kis csillagokkal elfedni a lyukakat. Pár öltéssel apró dínót, macifejet, virágot lehet hímezni, aminek az én gyerekeim például nagyon szoktak örülni, így egyre jobban megszeretik a javított ruhákat és az új lakóikat. De egészen művészi hímzésekkel is lehet dolgozni, a lehetőségek végtelenek. 

+1 a lyuk szélét simára vágjuk ollóval és öltésekkel körbeszegjük. Ezzel a lyuk mintegy díszítőelemmé változik át. Könnyű nyári felsőkön, molyrágta apró lyukaknál jó megoldás lehet. 

A japán sachiko technikát is megemlíteném itt, bár ez  inkább a haladó technikák közé tartozik, de segítségével még tartósabb és dekoratívabb foltokat készíthetünk. 

A sachiko lényege, hogy egyszerű, egyenes öltésekkel dolgozik, amik különböző irányból vezetve a cérnát, geometriai alakzatokat adnak ki. Legegyszerűbb példája a sok párhuzamosan futó egyenes öltés. Lehet használni akkor is, ha felül vagy alul van a folt. Itt a foltnak nem csupán a szélét varrjuk oda az anyaghoz, hanem a folton túl, kezdjük az öltéssort és az egész foltanyagon átöltögetünk. A folt széle így kevésbé lesz kontrasztos, elmosódott hatást kelt, és az öltések még jobban megerősítik mind a foltanyagot, mind a folt körüli területeket. Ráadásul ezzel a technikával élve biztosan nem lyukad ki az öltéseink mentén az anyag, mivel nem egy helyen “húzzák” az öltések az eredeti textilt, hanem a hosszabb öltés sorokon eloszlik a terhelés. 

blog comments powered by Disqus